00-821 Warszawa, ul. Złota 58,     tef. 22 620-11-41,  fax 22 620-27-05,     e-mail: sekretariat@zlota58.edu.pl

  

Wiadomości

Informacje o szkole

Nasze sukcesy

Klasy

Nauczyciele

Pomoc i doradztwo

 Rada Rodziców

 

Informacje dla:

 

Maturzystów

Kandydatów

Rodziców

Nauczycieli

 

Warto zajrzeć:

 

Biblioteka szkolna

Studio Zlota58

Matematyka w Kuroniu

Chemia w Kuroniu

WLD - Debaty

Teatr STOPA

 

RODO

Przydatne linki

 

Nasz patron

Jacek Kuroń

(3.03.1934-17.06.2004)

 


 

Nasi Partnerzy:

 

Szkoła Sanatoryjna w Wynnykach

(Lwów, Ukraina)

 

 

   

Teatr STOPA


 

Historia teatru

 

"Stopa" to amatorski teatr młodzieżowy w naszej szkole. W działaniach teatru mogą brać udział wszyscy zainteresowani uczniowie bez względu na profil klasy, do której uczęszczają. Przesłuchania chętnych odbywają się na początku roku szkolnego i służą rozpoznaniu zainteresowań i predyspozycji osób, które chcą brać udział w tego typu przedsięwzięciu.

Wspólna zabawa pod kierunkiem instruktora w teatrze szkolnym służy rozwijaniu zainteresowań uczniów oraz ich indywidualnych zdolności aktorskich, tanecznych, muzycznych, plastycznych, literackich. Praca skupia się na doskonaleniu warsztatu aktorskiego młodzieży w zakresie m. in. operowania głosem, improwizacji dramowych, poruszania się na scenie, świadomości ciała, tańca. Najistotniejszy wydaje się proces tworzenia spektaklu pobudzający możliwości kreacyjne młodych ludzi, którzy zgodnie z ideą teatru chcą „zostawić swój ślad”. Nazwa teatru jest pomysłem uczniów – obecnych maturzystów (2012) z klasy teatralno – filmowej.

Przedstawienia wystawiane są na profesjonalnych scenach warszawskich ośrodków kultury i teatrów, z którymi współpracuje szkoła np. z Teatrem Stara Prochownia.

Teatr – założony przez p. Małgorzatę Ciuchcińską – nauczycielkę języka polskiego, ma wieloletnią tradycję w naszej szkole, liczne spektakle i cykle zajęć warsztatowych prowadzonych przez tancerzy (Grace Studio). Spektakle wystawione przez teatr w ciągu ostatnich kilku lat to m. im „Iliada”, „Wesele”, „Tristan” (na podstawie powieści M. Kuncewiczowej) – spektakl zrealizowany pod kierunkiem p. Magdy Teresy Wójcik, „Rękopis znaleziony w Saragossie” (na motywach romansu J. Potockiego).

 

 

 

  Belle epoque

 

Spektaklu Belle epoque w wykonaniu aktorów teatru Stopa został wyróżniony podczas Warszawskiego Festiwalu Teatralnego Młodych w Starej Prochowni w Warszawie.

20 marca 2015 w Stołecznym Centrum Edukacji Kulturalnej w Warszawie odbyła się premiera spektaklu Belle epoque w wykonaniu aktorów teatru Stopa. Przedstawienie zostało przyjęte owacją na stojąco.

 

 

 

 

Marzenia się spełniają…

 

TEATR „Stopa” w finale wojewódzkiego I FESTIWALU TEATRÓW MŁODZIEŻOWYCH pod patronatem TEATRU POLSKIEGO im. A. Szyfmana w Warszawie i Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Z wielką satysfakcją pragniemy poinformować, że spektakl teatru „Stopa” pod tytułem Damy i huzary w reżyserii p. Małgorzaty Ciuchcińskiej dostał się do II etapu prestiżowego konkursu przeznaczonego dla młodzieżowych grup teatralnych ze szkół ponadgimnazjalnych i domów kultury z terenu Mazowsza. Grupa młodzieży naszej szkoły jest jedynym finalistą reprezentującym warszawskie licea. Z wielką przyjemnością gościliśmy w murach szkolnych jury konkursu, które obejrzało spektakl finałowy „na żywo” 19 grudnia 2013 r. W skład jury konkursowego, które zaszczyciło nas swoją obecnością weszli wybitni aktorzy polskiej sceny – Dyrektor Teatru Polskiego p. ANDRZEJ SEWERYN i p. GRAŻYNA BARSZCZEWSKA oraz Dyrektor Artystyczny p. Jarosław Gajewski, a także przedstawiciele Samorządu Województwa Mazowieckiego.

Po obejrzeniu spektaklu mistrzowie sceny wypowiedzieli się na temat przedstawienia z wielką serdecznością dziękując wszystkim twórcom- przede wszystkim licznej grupie młodzieży (18 osób) za ogromny wkład pracy i zaangażowanie w tworzenie widowiska opartego na twórczości znakomitego polskiego komediopisarza Aleksandra Hrabiego Fredry w 220 rocznicę jego urodzin. Wypowiedzi nawiązujące do wspólnego pielęgnowania piękna dziedzictwa narodowego oraz dbania o język i słowo będące narzędziem pracy aktora – artysty stają się dla nas szczególnie cenne, ponieważ zostały wypowiedziane przez twórców, którzy mają w dziedzinie dbałości o język polski ogromne zasługi. Jury zwróciło także uwagę na wartości wychowawcze pracy zespołowej w teatrze, dało cenne wskazówki amatorom aktorstwa i tańca.

Główną nagrodą festiwalu jest możliwość wystawienia spektaklu na scenie Teatru Polskiego w Warszawie oraz warsztaty teatralne prowadzone przez mistrza Andrzeja Seweryna.

Wszyscy finaliści (pięć zespołów) będą mogli wziąć udział w uroczystej gali finałowej przygotowanej specjalnie dla uhonorowania laureatów.

 

Sen o miłości

 

Romeo i Julia to chyba jedna z najbardziej znanych par w historii literatury. Wiele razy opowiadano ich dzieje sięgając do dramatu W. Szekspira. Czy można jeszcze wydobyć z ich tej historii coś oryginalnego? Czy klasyczne motywy mogą być jeszcze inspiracją? Otóż można.

Teatr szkolny „Stopa” 18 kwietnia 2013 roku zaprosił nas na przedstawienie zatytułowane Miłość jest snem.

W spektaklu senna rzeczywistość przeplatająca się z wizją współczesnego, realnego świata, co chwilę przypominała o swoim literackim pierwowzorze. Przedstawienie wyreżyserowane przez panią Małgorzatę Ciuchcińską dotyczyło jednak przede wszystkim problemów współczesnej młodzieży - pierwszych miłości, szkoły, nauczycieli i rodziców.

W bliskiej nam codzienności, a jednocześnie w baśniowym miejscu Romeo spotyka Julię. I nie chce poprzestać na jednym spotkaniu. „Jak cię odnajdę?” - pyta - „Już mnie odnalazłeś” - odpowiada Julia, i od tej pory para nie zdoła niknąć tragicznego losu. Dwa zwaśnione rody, ich sprzeczki, zatargi, ambicje rodziców, konflikty w szkole boleśnie wpływają na życie tej dwójki. Brak wierności oryginałowi tej historii dał świeże spojrzenie na całą sytuację młodych, zagubionych ludzi.

Wielkie brawa należą się młodym aktorom - uczniom klasy Id i Ie, którzy doskonale wywiązali się z powierzonych ról; postacie, które stworzyli, były przekonywujące i prawdziwe. Wystąpienia taneczne i piękna muzyka dodały lekkości odrealnionej wizji świata - miłość to sen, z którego obudzono bohaterów w sposób gwałtowny, gdzie przyszło im się zmierzyć z konsekwencjami rzeczywistych problemów.

Zakończenie sztuki prowokowało do refleksji, o czym świadczyły rozmowy po spektaklu ciągnące się do późnego wieczora.

 

Martyna Pomoryn

 

 

 


 

© Copyright - Mariusz Kawecki, CXIX LO im. Jacka Kuronia w Warszawie