Przejdź do treści
Previous slide
Next slide

ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

NIEPODLEGŁOŚĆ to suwerenność, to prawo do samostanowienia i istnienia jako niezależne państwo. Niepodległość to słowo, nad którym na co dzień się nie zastanawiamy.

Jednak jest jeden dzień w roku, w którym zatrzymujemy się na chwilę, żeby zadumać się nad jej znaczeniem, żeby przypomnieć sobie, że kiedyś jej nam zabrakło.

Święto Niepodległości, to ważny dzień dla Polaków. Wtedy wspominamy  naszych przodków, którzy walczyli o naszą wolność. I nie tylko tych z powstań XIX wieku, ale i z I i II wojny światowej. Oddajemy cześć i hołd poległym, niosącym pomoc, oraz tym, którzy przeżyli i budowali II Rzeczpospolitą.

To piękne święto możemy przeżywać na różne sposoby. Martyrologicznie przy grobach żołnierzy, uczestnicząc w grach terenowych czy w Biegu Niepodległości. Są ludzie, którzy chodzą na marsze, ale i tacy, którzy wolą w domowym zaciszu zaśpiewać z rodziną Mazurka Dąbrowskiego.

Może zastanawiacie się, czy w tym roku będzie możliwość świętowania z racji ograniczeń, które niesie pandemia. Myślę, że tak. Po to, aby oddać cześć poległym, wcale nie trzeba wychodzić z domu.

Oto kilka podpowiedzi:

– wywieś flagę Polski na swoim balkonie lub w oknie swojego domu

– uczcij minutą ciszy poległych

– umów się z przyjaciółmi na wspólne śpiewanie pieśni legionowych, a jeżeli pogoda dopisze, to śpiewajcie na balkonach z sąsiadami

– obejrzyj w telewizji lub w Internecie film dokumentalny o walkach Polaków w czasie I wojny światowej lub o powstaniach narodowowyzwoleńczych

– porozmawiaj z rodziną lub przyjaciółmi  na temat niepodległości i tego, jak ona jest dla Was ważna

– zapytaj rodzinę i przyjaciół o tradycje niepodległościowe. Może się okazać, że Wasz przodek brał udział w wojnach czy powstaniach. Może znajdziesz, jakieś zdjęcia czy wspomnienia, o których warto będzie porozmawiać.

– zorganizuj quiz wiedzy dla swoich znajomych

– bądź tego dnia radosna/sny i miły dla innych

– nie chodź całego dnia w piżamie, ubierz się ładnie, żeby w ten sposób uczcić ten dzień. 

                                                                        mgr Sylwia Skowrońska                                                                                                                                                                                                                                      nauczyciel historii   

JAK ŚWIĘTOWAĆ NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI BEZPIECZNIE?

Plakat Biura Programu "Niepodległa" z propozycja świętowania 11 listopada 2020 bezpiecznie