Przejdź do treści

W dniu 04.11.2021 klasy 3I i 3F pod opieką pani Katarzyny Sarnackiej i pana Bartosza Kopczyńskiego oraz klasa 1C pod opieką pani Doroty Wójcik-Wełpy uczestniczyły w zajęciach w Ogrodzie Botanicznym Uniwersytetu Warszawskiego. Warsztaty "W cieniu tropików" odbyły się w szklarni Ogrodu Botanicznego, gdzie mogliśmy się przenieść do tropikalnej strefy klimatycznej.

Obserwowaliśmy tam przystosowania roślin do życia w lesie tropikalnym i było to fascynujące!

Podczas zajęć poznaliśmy rośliny, które w poszukiwaniu światła wspinają się i rosną w koronach drzew. Zobaczyliśmy także te rośliny, które na co dzień zjadamy, jak np. kawa, wanilia, kakaowiec, czy ananas. Obserwowaliśmy rośliny mięsożerne, znane też pod mniej precyzyjną nazwą jako rośliny owadożerne. Jest to grupa ekologiczna roślin, której przedstawiciele wabią i chwytają zwierzęta za pomocą przystosowanych w tym celu liści pułapkowych oraz odżywiają się pokarmem zwierzęcym. Ofiarami są najczęściej owady, pajęczaki, niewielkie skorupiaki (np. dafnie, oczliki). W naturze rośliny mięsożerne występują głównie w siedliskach, które są wyjątkowo niekorzystne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju dla innych gatunków roślin. Bardzo podobały nam się owocujące Banany i olbrzymie Monstery. Bawiliśmy się obserwując Mimozę, która w momencie dotyku reaguje zamykaniem (składaniem) liści (ruchy sejsmonastyczne). Roślina ta wyróżnia się niezwykłą czułością na dotyk (tigmotropizm).

Była to niezwykła podróż w bardzo odległe i egzotyczne  miejsca na kuli ziemskiej, a bonusem w ten chłodny listopadowy dzień było móc poczuć ciepło tropikalnego powietrza – na pewno nikt z nas nie zaznał chłodu.

Previous slide
Next slide