Przejdź do treści

ŚWIĘTUJMY RAZEM NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI!

W środę 10 listopada wszyscy wspólnie odśpiewaliśmy w szkole nasz Hymn narodowy z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Samorząd Uczniowski opiekuje się z tej okazji miejscami pamięci, które znajdują się w bliskim otoczeniu szkoły – fotorelacja poniżej.

Poniżej znajdą Państwo propozycje przygotowane na ten dzień, które ukazały się na stronie Ministerstwa Edukacji i Nauki.

Od 11 do 13 listopada warszawskim pawilonie „Niepodległa” zostanie zorganizowanych wiele wydarzeń kulturalnych. Dorośli będą mogli wziąć udział w warsztatach tanecznych, potańcówce i koncertach. Dzieci wraz z rodzicami zapraszamy z kolei do uczestnictwa w kreatywnych warsztatach oraz koncercie.

Szczegółowy program atrakcji można znaleźć na stronie.

Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu

Festiwal to radosne wydarzenie z wieloma atrakcjami dla całych rodzin. Krakowskim Przedmieściem w Warszawie przejdą parady muzyczne i taneczne. Będzie można również podziwiać samochody retro oraz powozy konne. Podczas Festiwalu zaplanowano także koncert dla najmłodszych oraz naukę tradycyjnych polskich tańców. Więcej informacji

Cykl „Bohaterowie Niepodległej” – Instytut Pamięci Narodowej

Projekt „Bohaterowie Niepodległej” to nowa inicjatywa Biura Edukacji Narodowej IPN. Seria nowoczesnych animacji jest osadzona w estetyce gier komputerowych i klimacie superbohaterów. Filmy powstały na podstawie serii wydawniczej o tej samej nazwie. Animacje ukazują heroiczne postawy osób walczących o niepodległą Polskę, których nazwiska są dziś często zapomniane. Animacje można obejrzeć na stronie.

Przystanek Niepodległość – Muzeum Historii Polski

Specjalne inicjatywy związane z 103. rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowało Muzeum Historii Polski. Są wśród nich: gry edukacyjne, łamigłówki logiczne oraz wyjątkowa wystawa z oryginalnym egzemplarzem polskiej repliki Enigmy, towarzyszące jej specjalne wydanie gazety „Głosy Historii”, a także premiery filmów i podcastów.

Gra „Tajna misja” będzie miała dwie odsłony: terenową oraz internetową. Gra internetowa będzie dostępna od 11 listopada na stronie.

Narodowe Święto Niepodległości – „Dzień szacunku dla munduru”

W 103. rocznicę odzyskania niepodległości w 103 salach tradycji w jednostkach wojskowych w całym kraju będzie można spotkać się z żołnierzami i podziękować im za służbę. Będzie to także okazja do zobaczenia mundurów Wojska Polskiego i sprzętu wykorzystywanego przez żołnierzy. Jednostki wojskowe będą otwarte dla odwiedzających w godz. 10:00-15:00. Lista otwartych obiektów jest dostępna na stronie.

Oferta rocznicowa Telewizji Polskiej i Polskiego Radia

Telewizja Polska i Polskie Radio przygotowały bogatą oprawę 103. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Media publiczne zapraszają na filmy dokumentalne, koncerty, reportaże i słuchowiska.

Telewizja Polska

  • „Ziuk. Młody Piłsudski” (TVP 1, godz. 17:20) – specjalny odcinek serialu powiadającego o grupie spiskowców walczących z caratem na przełomie XIX i XX wieku. Głównym bohaterem jest młody Józef Piłsudski i jego najbliżsi przyjaciele, późniejsi premierzy i prezydenci.

  • „Debata o Niepodległości” (TVP Historia, godz. 16:40) – debata zrealizowana w przestrzeni wystawy „Niepodległość wokół historycznej myśli Józefa Piłsudskiego” w Muzeum Narodowym w Krakowie.

Pełny zbiór bogatej oferty przygotowanej przez Telewizję Polską z okazji 103. rocznicy odzyskania niepodległości można znaleźć na stronie.  

Polskie Radio

  • „11 listopada 1918 we wspomnieniach” (PR 1, godz. 6:50, 7:50, 8:50, 13:50, 14:50 i 16:50) – specjalna „nitka”, czyli krótkie materiały dźwiękowe;

  • wspólne śpiewanie „Mazurka Dąbrowskiego” w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” (PR 1, godz. 12:00);

  • Festiwal Niepodległa (PR 1, 14:00-20:00) – Biuro Programu „Niepodległa” przygotowało trzy główne sceny tematyczne – muzyczną, dla dzieci i tańców polskich.

Więcej informacji na temat oferty programowej przygotowanej na 11 listopada przez Polskie Radio można znaleźć na stronie.