Przejdź do treści

Spektakl "Romantyczność"

wystawiony 8 października 2022 r. w Teatrze Polskim przez zespół białoruskich niezależnych aktorów 

był szczególnym przeżyciem artystycznym. Przedstawienie rozpoczęło się Inwokacją z „Pana Tadeusza”  wyrecytowaną w języku polskim, co zostało przyjęte oklaskami widzów.

Młodzież naszego liceum mogła poznać dzieło wieszcza przedstawione w języku, w jakim Mickiewicz zasłyszał je w młodości. Nie wszystkie z prezentowanych ballad i romansów młodzież znała, jednak ich przesłanie było uniwersalne: nie ma zbrodni bez kary, czucie i wiara ukazują wrażliwość duszy jednostki, tylko człowiek, który doświadczył potęgi miłości nieszczęśliwej, może najbardziej przejmująco o niej mówić.

Romantyczny nastrój – zgodnie z założeniami epoki – czasami melancholijny, czasami tajemniczy a nawet upiorny, wywoływały:  symboliczna scenografia,  kostiumy artystów, światło oraz muzyka.

Ballady, romanse… miłość, cierpienie, prawdy moralne, ludowe mądrości, przenikanie się świata realnego i fantastycznego – może to banalne treści we współczesnym – technicznym i zmaterializowanym świecie, a jednak wzruszają i skłaniają do refleksji.