18 i 25 listopada 2022 r. uczniowie klasy 3B, 3D, 2A i 2B uczestniczyli w zajęciach w Narodowym Archiwum Cyfrowym. Pani Monika Mossakowska – Biało opowiedziała młodzieży o tym, co gromadzą, jaką pełnią funkcję oraz kto korzysta z Archiwów Państwowych. Zapoznała młodzież także ze strukturą Archiwów Państwowych oraz z najciekawszymi projektami.
Jednym z nich jest „Archiwalny Fotoplastikon online”. Jest to wirtualna odsłona cyklu wystaw „Archiwalny Fotoplastikon”, który w latach 2018-2019 cieszył się ogromnym zainteresowaniem publiczności. Podczas jego dwóch edycji w dziewięciu miastach – Warszawie, Zamościu, Krakowie, Koszalinie, Poznaniu, Opolu, Wrocławiu, Lublinie i Gdańsku – zagościł stylowy mobilny fotoplastikon, w którym w technice stereoskopowej prezentowane były archiwalne fotografie miast i ich mieszkańców, pochodzące ze zbiorów NAC i innych Archiwów Państwowych.
Wirtualna edycja Fotoplastikonu pozwala nam cieszyć się trójwymiarowymi zdjęciami z kolejnych lokalizacji, bez jakichkolwiek ograniczeń! Projekt „Archiwalny Fotoplastikon Online” dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022, a zrealizowała je Fundacja Koncept Kultura i Narodowe Archiwum Cyfrowe.
W poniższym materiale filmowym „Archiwalny Fotoplastikon Online” wzbija się w przestworza, by przelecieć nad Toruniem czasów II RP. Z perspektywy balonowego kosza obejrzymy panoramę miasta zatrzymaną w archiwalnych kadrach. Przedstawiają one mało znane oblicza dawnego Torunia, kojarzonego dotąd przede wszystkim jako miasto Kopernika i piernika. Tymczasem był on w dwudziestoleciu międzywojennym bardzo ważnym ośrodkiem polskiego baloniarstwa – tak sportowego jak i wojskowego. Fotograficzne kolaże, animacja, kolor i muzyka ożywiają oryginalne fotografie z epoki, pochodzące z zasobu Narodowego Archiwum Cyfrowego oraz Archiwum Państwowego w Toruniu. To tylko jeden z przykładów na wykorzystanie materiałów archiwalnych i zaawansowanej techniki cyfrowej.