Przejdź do treści

Apel PPIS w m.st. Warszawie ws. promocji szczepień przeciw grypie

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w m.st. Warszawie (PPIS) w związku ze wzrostem zachorowań na grypę prowadzi akcję promującą szczepienia ochronne. Tylko w okresie 1-7.11.2022 r. NIZP – Państwowy Instytut Badawczy zarejestrował aż 102 085 zachorowania i podejrzenia zachorowań na grypę w Polsce! Pomimo programu refundacji i umożliwienia szczepień w aptekach od początku września do końca pierwszego tygodnia października zaraportowano 276 tys. szczepień, w tym tylko 42 906 szczepień przeciw grypie w aptekach. W ciągu dwóch pierwszych miesięcy sezonu grypowego 1 806 pacjentów trafiło do szpitali z powodu ciężkiego przebiegu tej choroby. 

Szczyt zachorowań dopiero przed nami! Największa fala zachorowań na grypę przypada na okres między styczniem a marcem. Jeszcze jest czas, żeby się zaszczepić. 

Materiały dotyczące szczepień przeciw grypie znajdujących się na stronie: https://szczepienia.pzh.gov.pl/szczepionki/grypa/ 

Zasady refundacji szczepień przeciw grypie w sezonie 2022/2023: 

Szczepienie w całości bezpłatne: 

  • osoby powyżej 75 roku życia,

  • kobiety w ciąży. 

Szczepienie refundowane w wysokości 50%: 

  • osoby między 65 a 75 rokiem życia; 

  • dzieci w wieku od 6 m.ż. do 18 r.ż.; 

  • osoby dorosłe z grup ryzyka ciężkiego przebiegu grypy. 

Według WHO każdego roku z powodu grypy umiera nawet 500 000 osób na świecie. Najlepszą formą ochrony są szczepienia ochronne, które zmniejsza ryzyko ciężkiego przebiegu choroby, powikłań i zgonu.  

Więcej na temat profilaktyki grypy: https://www.gov.pl/web/psse-warszawa/profilaktyka-grypy