Przejdź do treści
Klasa IE w Sądzie Rejonowym m. st. Warszawy

15 marca 2023 r.

klasa 1E wraz z opiekunami wybrała się na wycieczkę do Sądu Rejonowego dla m.st. Warszawy. Uczniowie wcielili się w role: sędziów, prokuratorów, adwokatów, świadków czy chociażby oskarżonych lub poszkodowanych. Odbyła się symulowana rozprawa, a to wszystko pod czujnym okiem specjalistów. Taka wycieczka z pewnością zostanie na długo w pamięci i kto wie, może ktoś z uczniów dzięki takiej lekcji zainteresuje się pracą w wymiarze sprawiedliwości. 

A oto wrażenia uczniów:

„Wycieczka do sądu była ciekawym doświadczeniem. Bardzo długo zastanawiałam się nad studiami prawniczymi, dzięki inscenizacji rozprawy stwierdziłam, że studia prawnicze nie są dla mnie. Dowiedziałam się wielu rzeczy, o których nie miałam pojęcia.”

„Moje odczucia dotyczące dzisiejszej wycieczki są bardzo pozytywne, ponieważ bardzo chciałam zobaczyć, jak wygląda proces sadowy z perspektywy uczestnika, zobaczyć „na żywo” psa policyjnego.  Dowiedziałam się wielu nowych rzeczy na temat funkcjonowania sadownictwa w Polsce, na przykład:  narada sędziowska zawsze jest tajna , że w składzie sędziowskim może zasiadać nawet pięć osób. Zaskoczyła mnie ilość procedur związana z wydaniem wyroku oraz ilość spraw skierowanych do prokuratury, które trafiają na salę  rozpraw. Spotkanie z zawodowymi prawnikami sprawiło, że coraz poważniej zastanawiam się nad wyborem tego zawodu.”

„Wycieczka do sądu rejonowego była fajna i miła. Podobało mi się tam, ponieważ byłem ciekawy, jak wygląda rozprawa sądowa a ponieważ mogłem brać w niej udział, to zapadnie mi w pamięć na dłużej. Mogłem się wcielić w rolę adwokata, tu wraz z pomocą prawdziwego adwokata broniłem oskarżoną. Również rozmowa z funkcjonariuszem była pouczająca i uświadamiająca o mojej odpowiedzialności. Byłem zdziwiony, gdy dowiedziałem się, że będziemy zwiedzać cele zatrzymanych przed procesem.”

„Po dzisiejszej wycieczce do sądu – jako obserwator rozprawy –twierdzę, że jest ona bardzo stresująca i wymagająca. Panie mecenas, prokurator i pan sędzia, opowiedzieli nam o szczegółach swojej pracy. Podczas symulowanej rozprawy pomagali i podpowiadali wcielającym się w role osobom, co mówić w odpowiedzi na zarzuty. Należy zapamiętać wszystkie fakty z najmniejszymi szczegółami, co wymaga dużego skupienia. Wcześniej nie zdawałam sobie sprawy z tego, jak wygląda proces rozprawy „od środka” i nie wiedziałam, że trwa on tak długo. Wycieczka była dla mnie interesującym, nowym doświadczeniem, jednak myślę że praca w sądzie nie jest dla mnie.”

„Na dzisiejszej wycieczce poznałem wiele ciekawych wiadomości związanych z pracą w sądzie.”

„Mogłem wcielić się w bardzo ciekawą rolę adwokata oraz miałem możliwość dowiedzieć się, jak rzeczywiście funkcjonuje polski sąd rejonowy.”

„Wycieczka była  bardzo ciekawa i profesjonalnie przedstawiała polskie sądownictwo.”

„Moim zdaniem było to bardzo ciekawe doświadczenie i gdybym mógł, to chciałbym spróbować swoich sił w innej roli.”