Przejdź do treści
Spotkanie z Krystyną Budnicką

Relacja Pawła Mrozka

Mamy dla Was bardzo ciekawe i ważne informacje, a dokładniej Dominika i Paweł z klasy 1a startują w rekrutacji do Sejmu Dzieci i Młodzieży!! Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z myślą w maju czeka ich trochę komisji, a 1 czerwca posiedzenie na sali plenarnej. Tematem tegorocznej sesji jest – „Zginąć, ale z honorem (Krystyna Budnicka) Bohaterska walka zbrojna żydowskich organizacji bojowych z Niemcami z perspektywy 80 lat – o ludzki, społeczny i narodowy honor oraz godność na przykładzie powstania w getcie warszawskim” jest to bardzo ważny temat i warto o tym pamiętać. 

Tuż po ogłoszeniu tematu ta dwójka rozpoczęła szereg działań, przeczytała wiele książek, artykułów, udała się na spotkanie z bardzo cenionym historykiem, dyrektorem jednego z muzeów – panem Jackiem Szczepańskim, który przekazał im potrzebną wiedzę. Po spotkaniu Dominika i Paweł połączyli wszystko w całość i tak został zrealizowany etap pierwszy. W następnym kroku uczniowie skontaktowali się z Panią Krystyną Budnicką, świadkiem historii, osobą, która żyła kiedyś w getcie, osobą której słowa są w temacie tegorocznej sesji. Pani Krystyna z ogromną chęcią zgodziła się przyjechać do naszej szkoły, porozmawiać z uczniami, a także udzielić blisko dwugodzinnego wywiadu, który na długo zostanie w pamięci słuchaczy. Wywiad będziecie mogli obejrzeć już niedługo, link zostanie zamieszczony tutaj, a także na stronach muzeów i różnych instytucji. 

Jak na razie wysłaliśmy komisji link do 5-minutowej części wywiadu w której zawarliśmy najważniejsze wypowiedzi. Po zrealizowaniu projektu uczniowie odwiedzili pozostałości po murze getta, wybrali się do Muzeum Historii Żydowskiej POLIN, rozpowszechnili zdobytą wiedzę wśród kolegów i koleżanek. Na sam koniec musieli napisać sprawozdanie które również załączamy poniżej.

Mamy nadzieję, że wszystko przebiegnie zgodnie z oczekiwaniami i na przełomie maja i czerwca nasza szkoła będzie dumnie reprezentowana w Sejmie.

Spotkanie z Krystyną Budnicką