Strona główna   Szkoła Lwowska      Uczeni     Książki Zadania

Rok 2019 jest "Rokiem Matematyki"

Witamy wszystkich przyszłych naszych uczniów i miłośników matematyki. W CXIX LO im. Jacka Kuronia w Warszawie, proponujemy Wam spotkanie z matematyką ciekawą, nietypową, intrygującą. Matematyką, którą rzadko spotkacie w podręczniku szkolnym, a która pozwoli Wam inaczej spojrzeć na świat wokół nas. Pamiętajmy, że rok 2019 jest "Rokiem matematyki", zacznijmy więc od naszych chlubnych tradycji:

 

W portalu, który przygotowaliśmy, nawiązujemy do tradycji  lwowskiej szkoły matematycznej. W dwudziestoleciu międzywojennym, we Lwowie, zebrała się grupa wybitnych, młodych ludzi, którzy stworzyli nowoczesny ośrodek badań matematycznych (a także logicznych i filozoficznych). Niebawem ośrodek ten zasłynął w świecie jako lwowska szkoła matematyczna. Chcemy by ten portal przybliżył Wam owych wybitnych ludzi, przypomniał historię i rozwój szkoły. Chcemy żeby ten portal przyczynił się do upowszechniania "kultury matematycznej", która jest dziedzictwem całej ludzkości.

 

Matematyka jest językiem, najobszerniejszym i najdokładniejszym jaki człowiek może poznać. To też język niezwykle ciekawy i przydatny. Nieprawda, że matematyki nie można się nauczyć. Jedyne warunki, które należy spełnić to ciekawość i upór. Jeżeli to Was nie zniechęca zapraszamy do świata matematyki. Zapraszamy na nasz portal. Zapraszamy do naszej szkoły.

 

 

Zapraszamy do nauki i wspólnej zabawy.

 

 

 

 

 

Przedwojenne zdjęcie Kawiarni Szkockiej, miejsca spotkań

lwowskich matematyków.

 

W wydawnictwie Springer ukazało się nowe opracowanie "Księgi szkockiej" pod redakcją Daniela Mauldina. Szkoda, że po polsku wciąż można ją czytać tylko w rękopisie.

 

     

© Copyright - M.Kawecki, CXIX LO im. Jacka Kuronia w Warszawie