Przejdź do treści

BIBLIOTEKA

O BIBLIOTECE

Biblioteka Szkolna CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w Warszawie pełni rolę szkolnego centrum informacji multimedialnej. Tworzy je wypożyczalnia, która jest miejscem przechowywania, wypożyczania i opracowania zbiorów oraz czytelnia, która jest miejscem pracy dla uczniów i nauczycieli. Biblioteka Szkolna gromadzi w swoich zbiorach ponad 13800 woluminów. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej pojawił się 20 września 1945 roku. W ciągu ostatnich 3 lat zbiory powiększyły się o ok. 3000 woluminów. Zakup nowych zbiorów jest finansowany z budżetu szkoły, funduszu Rady Rodziców oraz programów ministerialnych.

W 2017 r. nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, co pozwoliło na znaczne wzbogacenie i zaktualizowanie księgozbioru w nowości wydawnicze. Księgozbiór biblioteki ma charakter humanistyczny i jest uzupełniany zgodnie z kierunkami kształcenia w naszej szkole, a więc politologicznym, dziennikarskim, teatralno – filmowym, medycznym i ekonomicznym. Szczególnie rozbudowany jest księgozbiór z takich dziedzin jak historia, teoria i historia literatury, biografie i beletrystyka. Księgozbiór biblioteki jest wzbogacany także dzięki darom od osób prywatnych, uczniów, instytucji i szkół wyższych. Oprócz książek biblioteka posiada w swoich zbiorach filmy DVD – adaptacje lektur szkolnych, filmy historyczne, dokumentalne i klasykę kina. 

Nauczyciel bibliotekarz prowadzi specjalną stronę www.biblioteka119.pl, na której zamieszcza informacje o nowościach w bibliotece, wydarzeniach kulturalnych, materiały edukacyjne i prezentacje do lekcji bibliotecznych.

13841
WOLUMINÓW
508
CZYTELNIKÓW
78 lat
DZIAŁALNOŚCI
1945
I. KSIĄŻKA

NOWOŚCI 2023

W bieżącym roku szkolnym księgozbiór biblioteki został wzbogacony głównie o pozycje z nauk ścisłych. Oprócz repetytoriów, arkuszy maturalnych i zbiorów zadań z biologii, nowoczesnych i aktualnych podręczników z chemii fizycznej lub organicznej, macie możliwość poszerzenia wiedzy z matematyki, geografii, geologii w oparciu o interesujące książki popularnonaukowe polskich i zagranicznych autorów. Dla miłośników nauk humanistycznych interesującą lekturą będzie „Kultura średniowiecznej Europy” Jacquesa Le Goffa, „Sztuka wojny Machiavellego”, „48 praw władzy” Roberta Greene lub „Arcydzieło” Toma Hanksa. Dla uczniów zainteresowanych ekonomią polecam „Mapę kulturową” Erina Meyera lub „Kompetencje XXI wieku” Jérémiego Lamri, które pomogą Wam w przyszłości poruszać się w coraz bardziej wymagającym i zróżnicowanym świecie biznesu. Adeptów dziennikarstwa z pewnością zainteresuje książka Adama Wolańskiego pt. „Edycja tekstów”, która dotyczy wszelkich aspektów profesjonalnego przygotowania publikacji, czy już do wydania drukiem lub elektronicznie.

Szczegółowy wykaz nowych pozycji oraz noty wydawnicze wybranych książek znajdziecie poniżej.

Zestawienie bibliograficzne – Nowości 2023 (PDF, 268 KB)

"48 praw władzy"

Trzy tysiące lat historii władzy skondensowanych w surowej esencji czterdziestu ośmiu praw. Synteza filozofii Machiavelliego, Sun-Tsu, Carla von Clausewitza i innych wielkich myślicieli. Czy nam się to podoba, czy nie, każde z tych praw znajduje zastosowanie w życiu. Poparte taktykami królowej Elżbiety I, Henry’ego Kissingera, czy innych wpływowych postaci lub ofiar władzy, zafascynują każdego, kto jest zainteresowany przejęciem kontroli.

Umiejętności, które gwarantują sukces zawodowy w XXI w., różnią się znacznie od tych, które były pożądane jeszcze niedawno. Podczas gdy profesjonaliści XX w. stosowali tzw. kompetencje rutynowe, ostatnie dwie dekady pokazały, że wzrosło zapotrzebowanie na umiejętności interakcji i analizy. Pracodawcy cenią obecnie osoby potrafiące się uczyć i adaptować do nowych ról w organizacji, kreatywne i wykazujące inicjatywę. W obliczu szybkości i różnorodności informacji, aby osiągać ponadprzeciętne rezultaty, powinniśmy nauczyć się efektywnej komunikacji oraz sprawnej pracy zespołowej. Autor nakreśla kierunek działania, który ułatwi zarówno pracownikom, jak i pracodawcom sprostać wyzwaniom XXI wieku.

"Kompetencje XXI wieku"
"Mapa kulturowa"

„Mapa kulturowa” to obowiązkowa lektura dla każdego, kto pracuje w międzynarodowym zespole. To książka dla liderów, menadżerów, konsultantów i specjalistów, którzy odkryli, że można świetnie znać język, ale wciąż pozostawać niezrozumiałym. Erin Meyer, opierając się na badaniach i własnej praktyce, przedstawia krok po kroku, jak zrozumieć najczęściej występujące w biznesie trudności komunikacyjne wynikające z różnic kulturowych oraz daje praktyczne wskazówki, jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Ta książka to zabawna i intrygująca opowieść o matematycznych błędach, które – wbrew temu, co moglibyśmy sądzić – przynoszą niekiedy całkiem interesujące rezultaty, przyczyniając się do głębszego zrozumienia matematyki. Bywa również inaczej – czasami nawet właściwe metody mogą prowadzić do absurdalnych, aczkolwiek bardzo ciekawych wyników. Matematyka jest piękna, nawet wtedy, gdy popełniamy błędy. Aby wybrać się w tę niezwykłą podróż przez matematyczne omyłki wcale nie trzeba spełniać wygórowanych wymagań – wystarczy znajomość podstaw! Mając Posamentiera i Lehmanna za przewodników, możemy być pewni, że po jej zakończeniu będziemy o wiele lepiej rozumieli tę podstawową, niezwykle ważną gałąź nauki – język, którym przemawia do nas rzeczywistość.

"Fascynujące błędy matematyczne"
"Historia matematyki"

Publikacja napisana jest wciągającym, ciekawym, ale prostym językiem, który może być bez problemu przyswojony zarówno przez osoby, którym matematyka kojarzy się z „czarną magią”, jak i wielbicieli tej dziedziny nauki.  Wielkim wyróżnikiem „Historii matematyki” są takie jej wyjątkowe cechy, jak: wielkie bogactwo informacji, dokładność matematyczna i historyczna oraz wyjątkowa i wciągająca prezentacja treści. Książkę tę kierujemy zarówno do pasjonatów wiedzy historycznej, matematycznej, wielbicieli nauki, matematyki i jej historii na przestrzeni dziejów, jak również uczniów, nauczycieli i wykładowców matematyki i dziedzin pokrewnych oraz wszystkich, których interesuje ta wspaniała i przebogata w wyjątkowe postaci dziedzina wiedzy.

To bodaj najsłynniejsze dzieło francuskiego mediewisty Jacques’a Le Goffa (1924–2014) zrewidowało nasz obraz średniowiecza zniekształcony zarówno przez krytyczne wobec niego oświecenie, jak i przez entuzjastyczny romantyzm. Dla Le Goffa czasy te to ani nie „wieki ciemne”, ani nie wyidealizowana „złota legenda”, „mit założycielski” niejednego europejskiego narodu. Charakteryzuje średniowiecze jako bliższe społeczeństwom pierwotnym niż współczesnym ze względu na powolność zmian, swoistą pozaczasowość, „długie trwanie” wskutek „przywiązania do ziemi”. To właśnie średniowiecze, rzecz znamienna, wynalazło czyściec między skrajnościami nieba i piekła. Le Goff starał się ujrzeć w tej epoce narodziny Europy, zwłaszcza jej części dziedziczącej kulturę po zachodnim cesarstwie rzymskim. 

"Kultura średniowiecznej Europy"
"Matematyczny wszechświat"

Książka Matematyczny Wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka zabiera Czytelnika w pasjonującą podróż, która ukazuje obecność zasad matematyki w naturze. Dzięki tej książce Czytelnicy poznają matematyczne piękno wszechświata. Zrozumieją, że światem biologii, chemii i astronomii rządzą prawa matematyczne. Autor Matematycznego Wszechświata zabiera Czytelnika w podróż przez dziwaczny świat cząstek atomowych, pszczół miodnych i mrówek, fraktali, kryształów, ale również galaktyk, czarnych dziur, nieskończoności. Co istotne, książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i zawiera wiele odniesień do życia wokół nas.

Nikt dotychczas tak nie opowiadał o Wiśle! Pionierskie, fascynujące dzieło, które zachwyci nie tylko fanów historii. Wisła jest królową polskich rzek, a polska sztuka, literatura i mitologia każą w niej widzieć kobietę. Najnowsza książka Andrzeja Chwalby jest więc… biografią kobiety. Autor wielu historycznych bestsellerów opowiada o jej wdziękach i kaprysach, o charakterystycznych cechach oraz roli, jaką odgrywa w całych dziejach Polski. Przyjrzymy się Wiśle z perspektywy przyrodniczej, historycznej i kulturowej. Poznamy jej gniew, emocje i uczucia, jakie wzbudzał wiślany krajobraz, posłuchamy związanych z nią legend. Będzie też o tym, co i jak rzeka daje i odbiera, jak nagradza i karze.

"Wisła. Biografia rzeki"
"Zmierzch Europy"

„Książka stanowi fascynujące dzieło, w którym analizowane są zagrożenia dla rozwoju Europy. Autor kreśli ostrzegawczą wizję Europy niezdolnej do reakcji na powoli postępujące zagrożenia, co prowadzi do problemów w sferze gospodarczej, politycznej i społecznej. To wnikliwa analiza szans i barier przyszłego rozwoju. Autor identyfikuje i analizuje pięciokąt zagrożeń obejmujący elementy takie jak: globalizacja i przesilenia cywilizacyjne, depopulacja, podział Europy, wielość zróżnicowanych państw, ocieplenie klimatu i niszczenie środowiska. Zarazem formułuje pewne rekomendacje ukierunkowane na możliwości eliminowania tych zagrożeń.”
Z recenzji prof. Elżbiety Mączyńskiej