Przejdź do treści

BIBLIOTEKA

O BIBLIOTECE

Biblioteka Szkolna CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. Jacka Kuronia w Warszawie pełni rolę szkolnego centrum informacji multimedialnej. Tworzy je wypożyczalnia, która jest miejscem przechowywania, wypożyczania i opracowania zbiorów oraz czytelnia, która jest miejscem pracy dla uczniów i nauczycieli. Biblioteka Szkolna gromadzi w swoich zbiorach około 13000 woluminów. Pierwszy wpis w księdze inwentarzowej pojawił się 20 września 1945 roku. W ciągu ostatnich 3 lat zbiory powiększyły się o ok. 3000 woluminów. Zakup nowych zbiorów jest finansowany z budżetu szkoły, funduszu Rady Rodziców oraz programów ministerialnych.

W 2017 r. nasza szkoła otrzymała dofinansowanie z Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa, co pozwoliło na znaczne wzbogacenie i zaktualizowanie księgozbioru w nowości wydawnicze. Księgozbiór biblioteki ma charakter humanistyczny i jest uzupełniany zgodnie z kierunkami kształcenia w naszej szkole, a więc politologicznym, dziennikarskim, teatralno – filmowym, medycznym i ekonomicznym. Szczególnie rozbudowany jest księgozbiór z takich dziedzin jak historia, teoria i historia literatury, biografie i beletrystyka. Księgozbiór biblioteki jest wzbogacany także dzięki darom od osób prywatnych, uczniów, instytucji i szkół wyższych. Oprócz książek biblioteka posiada w swoich zbiorach filmy DVD – adaptacje lektur szkolnych, filmy historyczne, dokumentalne i klasykę kina. 

Nauczyciel bibliotekarz prowadzi specjalną stronę www.biblioteka119.pl, na której zamieszcza informacje o nowościach w bibliotece, wydarzeniach kulturalnych, materiały edukacyjne i prezentacje do lekcji bibliotecznych.

WOLUMINÓW
13000
CZYTELNIKÓW
508
DZIAŁALNOŚCI
79 lat
I. KSIĄŻKA
1945

ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Dzień ten stał się świętem książki blisko 100 lat temu. Pomysł zrodził się w Katalonii i święto zaczęto obchodzić po raz pierwszy w 1926 roku z inicjatywy wydawcy z Walencji Vicente Clavel Andres. Dlaczego wybrano 23 kwietnia? Ten właśnie dzień jest dniem urodzin lub śmierci najbardziej znanych pisarzy, wybitnych autorów arcydzieł literatury światowej takich, jak: Miguel de Cervantes, Wiliam Szekspir, Inca Garcilaso de la Vega, Maurice Druon, Vladimir Nabokov i in. W Hiszpanii Dzień Książki jest świętem oficjalnym od 1930 roku, a UNESCO ustanowiło 23 kwietnia „Światowym Dniem Książki i Praw Autorskich” w 1995 roku. Oprócz promocji czytelnictwa 23 kwietnia jest także dniem edytorstwa i ochrony własności intelektualnej za pomocą praw autorskich. Zdecydowano, że przypominanie czytelnikom o niekwestionowalności praw twórców do ich dzieł jest równie ważne jak czytanie.

Dawno temu człowiek dał książkom moc tworzenia światów, tych realnych i wyimaginowanych, odzwierciedlających wielorakość ludzkiego doświadczenia. To pisarze pomagają nam dzielić się pomysłami, zyskiwać informacje oraz inspirować podziw dla odmiennych kultur, umożliwiając w ten sposób nieograniczone formy komunikacji między ludźmi w różnych czasach i przestrzeniach.” (UNESCO)

Równolegle UNESCO przyznaje tytuł Światowej Stolicy Książki miastu, które przygotowało najlepszy program promujący czytelnictwo. W tym roku tytuł ten przypadł miastu Strasburg. Decyzję tę pani Audrey Azoulay, Dyrektor Generalny UNESCO, komentuje tak:

„W niepewnych czasach wiele osób szuka w książkach schronienia i źródła marzeń. Rzeczywiście, książki mają tę wyjątkową zdolność, aby dać nam rozrywkę, jak i wiedzę. Dlatego też musimy zapewnić każdemu dostęp do wiedzy i refleksji poprzez książki i czytanie. Z tego również powodu co roku UNESCO nadaje tytuł światowej stolicy książki. Po Guadalajarze w 2022 r. i Akrze w 2023 r. mam przyjemność ogłosić, że Światową Stolicą Książki w roku 2024 będzie Strasburg.”

UNESCO i Komitet Doradczy Światowej Stolicy Książki były pod wrażeniem wyraźnego skoncentrowania się Strasburga na czytelnictwie, które miało na celu sprostanie wyzwaniom związanym z napięciami społecznymi i zmianami klimatycznymi, w ramach programów takich jak „Czytanie dla planety”. Miasto to w swoich działaniach podkreśla, że książki zachęcają do debaty i dyskusji na temat problemów środowiskowych i wiedzy naukowej, koncentrując się na młodych ludziach, których te zmiany najbardziej dotyczą. Strasburg został także doceniony za swoje dziedzictwo literackie i zorganizowane działania promujące wiele dyscyplin artystycznych, od muzyki – po teatr i ilustrację. Miasto ma duże doświadczenie w organizacji wydarzeń o charakterze zewnętrznym i na dużą skalę.

Strasburg, jako dwudzieste czwarte miasto noszące ten tytuł od 2001 r., plasuje się po Madrycie (2001), Aleksandrii (2002), New Delhi (2003), Antwerpii (2004), Montrealu (2005), Turynie (2006), Bogocie (2007), Amsterdamie (2008), Bejrucie (2009), Lublanie (2010), Buenos Aires (2011), Erewaniu (2012), Bangkoku (2013), Port Harcourt (2014), Incheon (2015), Wrocławiu (2016), Conakry ( 2017), Atenach (2018), Szardży (2019), Kuala Lumpur (2020), Tbilisi (2021), Guadalajarze (2022) i Akrze (2023).

Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich w Naszym Liceum

Bookcrossing

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich proponujemy Bookcrossing w naszej Bibliotece Szkolnej. Książki nie lubią leżeć więzione na półkach i kurzyć się, wolą krążyć z rąk do rąk i być czytane.

Przynieś książkę, którą już przeczytałeś i leży na półce, 23 kwietnia do Biblioteki Szkolnej. Może ktoś z Twoich kolegów chętnie ją przeczyta, a Ty będziesz mógł skorzystać z książek przyniesionych przez kolegów i koleżanki?

Zapraszamy do zabawy!

Książka na majówkę

Zaproponuj książkę, którą warto przeczytać wypełniając poniższy formularz. Zrecenzuj krótko książkę, która z uwagi na swoje walory zasługuje na to, aby sięgnęła po nią także koleżanka lub kolega.

Za prace, które się wyróżnią, polonista obiecał wystawić dodatkową ocenę!

AKCJE CZYTELNICZE W INSTYTUCJACH ZEWNĘTRZNYCH

Uniwersytet Otwarty UW serdecznie zaprasza do udziału w wyjątkowym wydarzeniu literacko-muzycznym pt. Łąka czytelnicza, które odbędzie się 24 kwietnia 2024 r. w godz. 18.00–21.00 na terenie Budynku Dydaktycznego UW przy ul. Dobrej 55 w Warszawie.  

Z okazji Światowego Dnia Książki i Praw Autorskich, Uniwersytet Otwarty UW stworzył wyjątkową okazję do zaprezentowania twórczości wybitnych polskich i zagranicznych autorów: liryków, epików i dramaturgów. Podczas wydarzenia pragniemy przedstawić Państwu fragmenty utworów literackich prezentowane przez zaproszonych Gości (Pisarzy, Artystów, Przedstawicieli UW). Czytać będą m.in. Artur Barciś, dr Artur Chełstowski, prof. dr hab. Andrzej Dragan, Dorota Landowska, Krystyna Kofta, Natalia Niemen oraz Katarzyna Puzyńska, a także wielu innych znamienitych Gości. 

Część czytelnicza odbędzie się w trzech blokach godzinowych:

  • od 18.00; 

  • od 18.45;

  • od 19.30.

Pomiędzy nimi przewidziana jest krótka przerwa, podczas której możliwa będzie zmiana sali. W trakcie każdego bloku będą Państwo mieli możliwość wysłuchania fragmentów utworów z pięciu kategorii tematycznych: 

  • pierwsza sala: Dramat na łące 

  • druga sala: Fantastyczna łąka 

  • trzecia sala: Zbrodnia na łące

  • czwarta sala: Wyprawa na łąkę

  • piąta sala: Miłość na łące 

Wieczór uświetni występ Chóru Akademickiego Uniwersytetu Warszawskiego, który jest partnerem wydarzenia.  
Wykona on – premierowo na Uniwersytecie Warszawskim – cykl pieśni na chór i instrumenty na podstawie poematu Bolesława Leśmiana

Łąka

Słowa: Bolesław Leśmian, muzyka: Irina Bogdanovich

Chór Akademicki Uniwersytetu Warszawskiego

Gang Tango

Dyrygent: Irina Bogdanovich 

Wydarzenie ma charakter otwarty i bezpłatny. Serdecznie zapraszamy wszystkich zainteresowanych! 

Przy wejściu do budynku od strony ul. Browarnej ustawione zostanie stoisko UOUW, przy którym udostępnimy szczegółowy program wydarzenia (zostanie on również zamieszczony na naszej stronie internetowej).

Uwaga! W poszczególnych salach liczba miejsc jest ograniczona (ok. 30–50 osób w sali). Nie jest możliwa rezerwacja miejsc.

NOWOŚCI 2023

W bieżącym roku szkolnym księgozbiór biblioteki został wzbogacony głównie o pozycje z nauk ścisłych. Oprócz repetytoriów, arkuszy maturalnych i zbiorów zadań z biologii, nowoczesnych i aktualnych podręczników z chemii fizycznej lub organicznej, macie możliwość poszerzenia wiedzy z matematyki, geografii, geologii w oparciu o interesujące książki popularnonaukowe polskich i zagranicznych autorów. Dla miłośników nauk humanistycznych interesującą lekturą będzie „Kultura średniowiecznej Europy” Jacquesa Le Goffa, „Sztuka wojny Machiavellego”, „48 praw władzy” Roberta Greene lub „Arcydzieło” Toma Hanksa. Dla uczniów zainteresowanych ekonomią polecam „Mapę kulturową” Erina Meyera lub „Kompetencje XXI wieku” Jérémiego Lamri, które pomogą Wam w przyszłości poruszać się w coraz bardziej wymagającym i zróżnicowanym świecie biznesu. Adeptów dziennikarstwa z pewnością zainteresuje książka Adama Wolańskiego pt. „Edycja tekstów”, która dotyczy wszelkich aspektów profesjonalnego przygotowania publikacji, czy już do wydania drukiem lub elektronicznie.

Szczegółowy wykaz nowych pozycji oraz noty wydawnicze wybranych książek znajdziecie poniżej.

Zestawienie bibliograficzne – Nowości 2023 (PDF, 268 KB)

"48 praw władzy"

Trzy tysiące lat historii władzy skondensowanych w surowej esencji czterdziestu ośmiu praw. Synteza filozofii Machiavelliego, Sun-Tsu, Carla von Clausewitza i innych wielkich myślicieli. Czy nam się to podoba, czy nie, każde z tych praw znajduje zastosowanie w życiu. Poparte taktykami królowej Elżbiety I, Henry’ego Kissingera, czy innych wpływowych postaci lub ofiar władzy, zafascynują każdego, kto jest zainteresowany przejęciem kontroli.

Umiejętności, które gwarantują sukces zawodowy w XXI w., różnią się znacznie od tych, które były pożądane jeszcze niedawno. Podczas gdy profesjonaliści XX w. stosowali tzw. kompetencje rutynowe, ostatnie dwie dekady pokazały, że wzrosło zapotrzebowanie na umiejętności interakcji i analizy. Pracodawcy cenią obecnie osoby potrafiące się uczyć i adaptować do nowych ról w organizacji, kreatywne i wykazujące inicjatywę. W obliczu szybkości i różnorodności informacji, aby osiągać ponadprzeciętne rezultaty, powinniśmy nauczyć się efektywnej komunikacji oraz sprawnej pracy zespołowej. Autor nakreśla kierunek działania, który ułatwi zarówno pracownikom, jak i pracodawcom sprostać wyzwaniom XXI wieku.

"Kompetencje XXI wieku"
"Mapa kulturowa"

„Mapa kulturowa” to obowiązkowa lektura dla każdego, kto pracuje w międzynarodowym zespole. To książka dla liderów, menadżerów, konsultantów i specjalistów, którzy odkryli, że można świetnie znać język, ale wciąż pozostawać niezrozumiałym. Erin Meyer, opierając się na badaniach i własnej praktyce, przedstawia krok po kroku, jak zrozumieć najczęściej występujące w biznesie trudności komunikacyjne wynikające z różnic kulturowych oraz daje praktyczne wskazówki, jak skutecznie sobie z nimi radzić.

Ta książka to zabawna i intrygująca opowieść o matematycznych błędach, które – wbrew temu, co moglibyśmy sądzić – przynoszą niekiedy całkiem interesujące rezultaty, przyczyniając się do głębszego zrozumienia matematyki. Bywa również inaczej – czasami nawet właściwe metody mogą prowadzić do absurdalnych, aczkolwiek bardzo ciekawych wyników. Matematyka jest piękna, nawet wtedy, gdy popełniamy błędy. Aby wybrać się w tę niezwykłą podróż przez matematyczne omyłki wcale nie trzeba spełniać wygórowanych wymagań – wystarczy znajomość podstaw! Mając Posamentiera i Lehmanna za przewodników, możemy być pewni, że po jej zakończeniu będziemy o wiele lepiej rozumieli tę podstawową, niezwykle ważną gałąź nauki – język, którym przemawia do nas rzeczywistość.

"Fascynujące błędy matematyczne"
"Historia matematyki"

Publikacja napisana jest wciągającym, ciekawym, ale prostym językiem, który może być bez problemu przyswojony zarówno przez osoby, którym matematyka kojarzy się z „czarną magią”, jak i wielbicieli tej dziedziny nauki.  Wielkim wyróżnikiem „Historii matematyki” są takie jej wyjątkowe cechy, jak: wielkie bogactwo informacji, dokładność matematyczna i historyczna oraz wyjątkowa i wciągająca prezentacja treści. Książkę tę kierujemy zarówno do pasjonatów wiedzy historycznej, matematycznej, wielbicieli nauki, matematyki i jej historii na przestrzeni dziejów, jak również uczniów, nauczycieli i wykładowców matematyki i dziedzin pokrewnych oraz wszystkich, których interesuje ta wspaniała i przebogata w wyjątkowe postaci dziedzina wiedzy.

To bodaj najsłynniejsze dzieło francuskiego mediewisty Jacques’a Le Goffa (1924–2014) zrewidowało nasz obraz średniowiecza zniekształcony zarówno przez krytyczne wobec niego oświecenie, jak i przez entuzjastyczny romantyzm. Dla Le Goffa czasy te to ani nie „wieki ciemne”, ani nie wyidealizowana „złota legenda”, „mit założycielski” niejednego europejskiego narodu. Charakteryzuje średniowiecze jako bliższe społeczeństwom pierwotnym niż współczesnym ze względu na powolność zmian, swoistą pozaczasowość, „długie trwanie” wskutek „przywiązania do ziemi”. To właśnie średniowiecze, rzecz znamienna, wynalazło czyściec między skrajnościami nieba i piekła. Le Goff starał się ujrzeć w tej epoce narodziny Europy, zwłaszcza jej części dziedziczącej kulturę po zachodnim cesarstwie rzymskim. 

"Kultura średniowiecznej Europy"
"Matematyczny wszechświat"

Książka Matematyczny Wszechświat. Od Pitagorasa do Plancka zabiera Czytelnika w pasjonującą podróż, która ukazuje obecność zasad matematyki w naturze. Dzięki tej książce Czytelnicy poznają matematyczne piękno wszechświata. Zrozumieją, że światem biologii, chemii i astronomii rządzą prawa matematyczne. Autor Matematycznego Wszechświata zabiera Czytelnika w podróż przez dziwaczny świat cząstek atomowych, pszczół miodnych i mrówek, fraktali, kryształów, ale również galaktyk, czarnych dziur, nieskończoności. Co istotne, książka napisana jest bardzo przystępnym językiem i zawiera wiele odniesień do życia wokół nas.

Nikt dotychczas tak nie opowiadał o Wiśle! Pionierskie, fascynujące dzieło, które zachwyci nie tylko fanów historii. Wisła jest królową polskich rzek, a polska sztuka, literatura i mitologia każą w niej widzieć kobietę. Najnowsza książka Andrzeja Chwalby jest więc… biografią kobiety. Autor wielu historycznych bestsellerów opowiada o jej wdziękach i kaprysach, o charakterystycznych cechach oraz roli, jaką odgrywa w całych dziejach Polski. Przyjrzymy się Wiśle z perspektywy przyrodniczej, historycznej i kulturowej. Poznamy jej gniew, emocje i uczucia, jakie wzbudzał wiślany krajobraz, posłuchamy związanych z nią legend. Będzie też o tym, co i jak rzeka daje i odbiera, jak nagradza i karze.

"Wisła. Biografia rzeki"
"Zmierzch Europy"

„Książka stanowi fascynujące dzieło, w którym analizowane są zagrożenia dla rozwoju Europy. Autor kreśli ostrzegawczą wizję Europy niezdolnej do reakcji na powoli postępujące zagrożenia, co prowadzi do problemów w sferze gospodarczej, politycznej i społecznej. To wnikliwa analiza szans i barier przyszłego rozwoju. Autor identyfikuje i analizuje pięciokąt zagrożeń obejmujący elementy takie jak: globalizacja i przesilenia cywilizacyjne, depopulacja, podział Europy, wielość zróżnicowanych państw, ocieplenie klimatu i niszczenie środowiska. Zarazem formułuje pewne rekomendacje ukierunkowane na możliwości eliminowania tych zagrożeń.”
Z recenzji prof. Elżbiety Mączyńskiej