PROJEKT "COMING OUT"

W dniach 26-31 października 2019 r. reprezentacja uczniów i nauczycieli CXIX Liceum Ogólnokształcącego im. J. Kuronia w Warszawie wyjechała na Ukrainę. Była to grupa mieszana z klas 1c, 2c, 2d i 3D. Oliwia, Sonia, Michalina, Julia, Aleksandra, Piotr, Michał W, Michał K. oraz Kacper, którzy wyjechali pod opieką nauczycieli: Katarzyny Mantorskiej, Magdaleny Szymkowiak i Wojciecha Nomejko. Odwiedziliśmy Szkołę w Wynnykach na Ukrainie, żeby wziąć udział w I Międzynarodowym Młodzieżowym Projekcie „Coming Out”, który jest efektem współpracy polskich, słowackich i ukraińskich szkół dzięki wsparciu urzędników, polityków oraz działaczy społecznych.

PROJEKT "EUREKA"

W dniach 26 -29 listopada 2019 roku grupa 13 uczniów z naszego liceum, pod opieką 3 nauczycieli, brała udział w Międzynarodowym Projekcie Edukacyjnym „EUREKA“. Byliśmy gośćmi Szkoły Sanatoryjnej w Wynnykach pod Lwowem. Projekt związany był z popularyzacją matematyki i znanej w świecie lwowskiej szkoły matematycznej. Młodzież polska i ukraińska miała możliwość spotkać się w słynnej Kawiarni Szkockiej, gdzie przed wojną zbierała się elita lwowskiej matematyki. W Kawiarni Szkockiej, przy smakowitym strudlu, nasi uczniowie wysłuchali pogawędki profesora Mychaiła Zaricznego byłego dziekana Wydziału Matematyki Uniwersytetu we Lwowie.

Oczywiście zwiedzaliśmy Lwów i Cmentarz Łyczakowski, na którym złożyliśmy kwiaty na grobie Stefana Banacha, kwaterze Orląt i kwaterze żołnierzy ukraińskich poległych w trwającej wojnie na wschodzie Ukrainy. Sporo czasu poświęciliśmy na zgłębianie ciekawej matematyki, której nie znajdziemy w podręcznikach szkolnych. Strona ukraińska przygotowała zajęcie poświęcone przestrzeni czterowymiarowej i kostce sześciennej w tej przestrzeni. Nauczyciel naszej szkoły Mariusz Kawecki, przygotował zajęcia poświęcone powierzchniom jednostronnym i wstędze Möbiusa. Cały projekt był filmowany i niebawem zaprezentujemy film przygotowany przez pana Wojtka Nomejkę. Wszyscy wrócili do kraju bogatsi o ciekawe wrażenia, wiedzę matematyczną i nowych przyjaciół.