PROJEKT "SCENA"

Studio Złota 58 poszerzyło swoją ofertę, otwierając w październiku 2017 roku małą scenę o nazwie ”Projekt: Scena”.

”Projekt: Scena” to przedsięwzięcie o charakterze teatralno – filmowym. To jeszcze jedna  z propozycji CXIX LO kierowana do uczniów szkoły. Opiekunowie Projektu – Ewa Saulewicz  i Wojciech Nomejko – przyjęli szeroką formułę działania, nastawioną na rozwijanie kreatywności uczestników zajęć. To przekłada się na charakter zajęć – opartych na ćwiczeniach Augusto Boala, których celem jest między innymi tworzenie spektakli autorskich. Zajęcia często stawały się okazją do analizowania własnych doświadczeń i przekładania ich na ekspresję ciała. Oprócz czystego aspektu artystycznego wyłaniał się także aspekt psychologiczny prezentowanych ról. To czas zabawy i twórczej pracy w duchu autoprezentacji. To również czas okupiony trudem wielogodzinnych zajęć, prób dramy, choreografii, emisji głosu. Młodzież podczas takich zajęć uświadamia sobie, że sukces to nie tylko zdolności, to przede wszystkim wyćwiczenie ich do perfekcji a to mozolna praca.

W 2017 roku młodzież działająca w „Projekcie Scena” podjęła współpracę z dziećmi ze Szkoły Podstawowej z ul. Miedzianej oraz chórem szkolnym prowadzonym przez Sylwię Skowrońską  i przygotowała przedstawienie jasełkowe pt. „Bóg się rodzi – miłość jest wśród nas”, które zostało świetnie przyjęte przez władze dzielnicy Wola podczas spotkania wigilijnego.

Następną realizacją był projekt teatralno – filmowy pt. Pruska kultura. Uczniowie odegrali na scenie studia filmowego wybrane sceny z najstarszego polskiego filmu niemego Pruska kultura, który powstał w 1908 roku. Sami napisali słowa i przygotowali teatralne środki wyrazu do fragmentu filmu sprzed 100 lat. Ten niezwykły pomysł, podobnie jak jasełka integracyjne,  o których była mowa wcześniej, zostały utrwalone w postaci filmów i ciekawych prezentacji. „Projekt Scena” to też okazja, by rozbudzać zainteresowania młodzieży, inspirować do pracy  i …zabawy.

Twórcy „Projektu Scena” kierują się ideą, że to młodzież sama wymyśla tematy, nad którymi chce pracować, jakie treści i w jakiej formie chce je zaprezentować publiczności.

TEATR DLA UKRAINY

Projekt zrealizowany we współpracy z Teatrem „Stopa”