Przedszkola i szkoły od lat działają na rzecz szeroko rozumianej ekologii. W tym roku realizują projekt „Eko z Twoją Wolą”. Celem projektu jest m.in. zmotywowanie wychowanków i uczniów do poznawania najważniejszych wartości lokalnej przyrody, zachęcenie do działań na rzecz poprawy stanu środowiska naturalnego, zdobywanie wiedzy o przyrodzie, nauka racjonalnego gospodarowania jej zasobami oraz dbanie o zdrowie.
Przedszkolaki w ramach autorskiego programu „Od najmłodszych lat z ekologią za pan brat”, biorą udział w różnych akcjach: „Rośliny za elektrośmieci”, „Milion drzew dla Warszawy”, „Sprzątanie świata”, zbiórce nakrętek plastikowych, zużytych baterii, makulatury, czy karmy dla zwierząt ze schroniska w Celestynowie. Z kolei uczniowie szkół podstawowych uczestniczą w wykładach i prezentacjach promujących zachowania ekologiczne i powadzą działania pod wspólną nazwą „Ekologia po sąsiedzku”. W niektórych szkołach uczniowie jesienią wykonywali „prace ekologiczne” w specjalnie zorganizowanych przyszkolnych ogródkach. Wszystkie szkoły podstawowe biorą udział w różnorodnych akcjach czy zbiórkach charytatywnych. Zbierają korki, tusze, tonery, karmę czy koce dla potrzebujących zwierząt. Biorą udział w akcjach np. „Sprzątanie Świata”. Szkoły ponadpodstawowe w ramach działań ekologicznych rozpoczęły jesienią rewitalizację terenów przyszkolnych, porządkując zieleń czy zasadzając krzewy i kwiaty. Na wiosnę zaplanowany jest udział młodzieży w corocznej akcji „Sadzenia drzew przez maturzystów”. Uczniowie i nauczyciele rozpoczęli też działania nad realizacją konkursowych filmów o segregacji śmieci i filmów instruktażowych „Eko Porada, czyli jak to zrobić?”.
Jak widać wolskie placówki oświatowe nie tracą z pola widzenia tak ważnej kwestii, jaką jest ekologia i udowadniają, że projekt „Eco z Twoją Wolą” nie jest tylko pustym hasłem. Więcej informacji na temat realizacji dzielnicowego projektu „Eco z Twoją Wolą” można znaleźć tutaj: EKO z Twoja Wolą.pdf
Od września bieżącego roku nasza szkoła uczestniczy w projekcie realizowanym w szkołach ponadpodstawowych Dzielnicy Wola, który ma na celu popuaryzację edukacji ekologicznej, podnoszenie świadomości i kształtowanie postaw proekologicznych w celu ochrony tego, co najcenniejsze i niezbędne do życia, a więc zasobów naturalnych. Poniżej znajdziecie informacje i owoce działań podejmowanych przez społeczność naszego liceum na rzecz ekologii. Zapraszamy!
W tym roku w czasie trwania zdalnego nauczania uczniowie naszej szkoły z klasy 2 d wzięli udział w konkursie ekologicznym organizowanym przez Urząd m.st. Warszawy Dzielnicę Wola oraz Punkt Informacji Europejskiej Europe Direct – Warszawa pod tytułem:
”Styl życia eko obywateli Unii Europejskiej – moda czy konieczność? Koordynatorem projektu była Pani Agnieszka Potrzuska-Kozak.
Konkurs skierowany był do uczniów szkół ponadpodstawowych działających na terenie Dzielnicy Wola. Jego celem było promowanie ochrony środowiska, w szczególności popularyzacja i upowszechnianie świadomości społecznej oraz odpowiedzialności ekologicznej wśród młodzieży, a także zrozumienie współzależności człowieka i środowiska.
28 kwietnia 2021 r. ogłoszono wyniki konkursu i nasza szkoła CXIX LO im Jacka Kuronia zajęła 5 miejsce. Gratulacje dla Weroniki Alikowskiej, Marleny Sobierajskiej, Oliwi Rączkiewicz, Aleksandry Podgórskiej oraz ich opiekuna merytorycznego, Katarzyny Sarnackiej, nauczycielki biologii.
2 czerwca 2021 r. cały zespół uczestniczył w gali rozdania nagród, które uczniowie oraz ich opiekun Pani Katarzyna Sarnacka przyjęli z rąk Burmistrza Dzielnicy Wola Krzysztofa Strzałkowskiego i Posła do Parlamentu Europejskiego Andrzeja Halickiego.
Tradycją jest, że absolwenci sadzą co roku pamiątkowe drzewko na terenie Dzielnicy Wola. 30 kwietnia pani dyrektor Teresa Wesołowska, pani Sylwia Skowrońska wraz z uczennicami dopełniły tej tradycji w Parku Szymańskiego. Zapraszamy do zapoznania się z fotorelacją z tego wydarzenia.
W KATEGORII FILM
I miejsce – Daria Marczak z klasy 2F
W KATEGORII PREZENTACJA
I miejsce – Weronika Alikowska z klasy 2D
II miejsce – Weronika Kuchta z klasy 3E
III miejsce – Julia Składanek z klasy 1C
wyróżnienie – Agata Paradowska z klasy 3E
Gratuluję zwycięzcom !
Każda z wymienionych osób została nagrodzona – nagrody planujemy rozdać po powrocie do szkoły!
Pozdrawiam,
pani Katarzyna Sarnacka wraz z panią Dorotą Wójcik -Wełpa, panią Karoliną Jonik i panią Sylwią Skowrońską
I MIEJSCE – DARIA MARCZAK Z KLASY 2F – obejrzyj film w serwisie Youtube
Pozostałe nagrodzone filmy:
„Eko Porada, czyli Jak to zrobić?” – obejrzyj film w serwisie Youtube
„ECO maseczka” – obejrzyj w serwisie Youtube
Do działań proekologicznych włączyli się uczniowie klasy 2C, Samorząd Uczniowski oraz Wolontariat szkolny i w ramach projektu „Razem na Święta” oraz „Eko z Twoją Wolą” wykonali ozdoby choinkowe z materiałów ekologicznych oraz kartki na święta dla Instytutu Reumatologii, Fundacji Dzielna Matka, Szkoły Przysposabiającej nr 2 oraz CPS Śródmieście.
Jeżeli poszukujesz informacji o klimacie w celu poszerzenia swojej wiedzy, znajdziesz je na tej stronie. Poniżej zamieszczamy linki do stron internetowych, które publikują informacje i artykuły na tak ważny w dzisiejszych czasach temat jakim jest klimat i wiedza o zjawiskach w nim zachodzących:
www.naukaoklimacie.pl/aktualnosci/dziura-ozonowa-historia-sukcesu-365
www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/dziura-ozonowa
www.muzeum.pgi.gov.pl/lekcje_int/efekt/index.htm
www.ekologia.pl/wiedza/slowniki/leksykon-ekologii-i-ochrony-srodowiska/efekt-cieplarniany
YouTube:
https://www.ywww.youtube.com/watch?v=i4hYR6hZW7E