Przejdź do treści

ŚLUBOWANIE I OTRZĘSINY

Do braci szkolnej trzeba być przyjętym zgodnie z obowiązującymi w danej szkole zasadami, toteż w Dzień Edukacji Narodowej odbywa się ślubowanie na Sztandar Szkoły uczniów klas pierwszych a później Samorząd Uczniowski CXIX LO odczytuje akt przyjęcia do braci uczniowskiej i wręcza dokument przedstawicielowi każdej klasy pierwszej. 

Tuż po ślubowaniu pierwszoklasiści (co roku jedna z klas pierwszych przygotowuje tekst) w formie mowy wiązanej – często rymy częstochowskie – zwracają się do nauczycieli: 

Droga Rado Pedagogiczna,  

Jesteś tak bardzo liczna  

W ludzi z głębszym celem,  

Celem bycia nauczycielem!  

Pomagacie nam, krzyczącej młodzieży  

Każdego dnia w siebie wierzyć.  

Codziennie się uczymy…  

Jak być po prostu szczęśliwymi,  

Jak określić własne marzenia  

I doprowadzić do ich spełnienia.  

Właśnie dziś dziękujemy za ten trud,  

By z nas zrobić myślący lud,  

Byśmy sami do czegoś doszli  

I wam byli wdzięczni w przyszłości… 

 

Previous slide
Next slide

Po części oficjalnej odbywają się otrzęsiny. Szkolny Samorząd przestrzega rytuału i każdego roku poddaje kałamarzy (tak zabawnie nazywa się pierwszaków) sprawdzianowi, który przyjmuje wyrafinowane formy. Zadania, którym zostają poddani młodsi koledzy muszą być śmieszne, zaskakujące i wspominane później z radością. Wszędobylscy szkolni paparazzi nie opuszczą żadnej okazji, żeby pstryknąć śmieszną fotkę ku uciesze gawiedzi i utrapieniu biednego pierwszoklasisty. 

DZIEŃ PATRONA

Co roku w marcu Szkoła obchodzi Dzień Patrona. Z tej okazji odbywają się debaty, konkursy, okolicznościowe akademie, delegacja uczniów składa wiązankę kwiatów na grobie Patrona. Tego dnia Szkoła gości wiele osobistości ze świata polityki, współpracowników i kolegów z okresu działalności Jacka Kuronia w Solidarności i KOR oraz członków rodziny.

WYBORY BELFRA ROKU

Co roku tradycyjnie Samorząd Szkolny ogłasza wybory Belfra Roku. Nazwiska nominowanych nauczycieli są zgłaszane przez społeczność uczniowską. Kapituła, w której skład wchodzą uczniowie, musi dokonać wyboru.

Od trzech lat poza Belframi są przyznawane szarfy pełniące symboliczną rolę dyplomów w kilku kategoriach. Kapituła dokonuje ich modyfikacji, aby podkreślić jakość działań nauczycieli.

STUDNIÓWKA

Previous slide
Next slide