ŚLUBOWANIE I OTRZĘSINY

Do braci szkolnej trzeba być przyjętym zgodnie z obowiązującymi w danej szkole zasadami, toteż w Dzień Edukacji Narodowej odbywa się ślubowanie na Sztandar Szkoły uczniów klas pierwszych a później Samorząd Uczniowski CXIX LO odczytuje akt przyjęcia do braci uczniowskiej i wręcza dokument przedstawicielowi każdej klasy pierwszej.

Tuż po ślubowaniu pierwszoklasiści (co roku jedna z klas pierwszych przygotowuje tekst) w formie mowy wiązanej – często rymy częstochowskie – zwracają się do nauczycieli:

Droga Rado Pedagogiczna,

Jesteś tak bardzo liczna

W ludzi z głębszym celem,

Celem bycia nauczycielem!

Pomagacie nam, krzyczącej młodzieży

Każdego dnia w siebie wierzyć.

Codziennie się uczymy…

Jak być po prostu szczęśliwymi,

Jak określić własne marzenia

I doprowadzić do ich spełnienia.

Właśnie dziś dziękujemy za ten trud,

By z nas zrobić myślący lud,

Byśmy sami do czegoś doszli

I wam byli wdzięczni w przyszłości…

 

Poprzedni
Następny

Po części oficjalnej odbywają się otrzęsiny. Szkolny Samorząd przestrzega rytuału i każdego roku poddaje kałamarzy (tak zabawnie nazywa się pierwszaków) sprawdzianowi, który przyjmuje wyrafinowane formy. Zadania, którym zostają poddani młodsi koledzy muszą być śmieszne, zaskakujące i wspominane później z radością. Wszędobylscy szkolni paparazzi nie opuszczą żadnej okazji, żeby pstryknąć śmieszną fotkę ku uciesze gawiedzi i utrapieniu biednego pierwszoklasisty.

DZIEŃ PATRONA

Co roku w marcu Szkoła obchodzi Dzień Patrona. Z tej okazji odbywają się debaty, konkursy, okolicznościowe akademie, delegacja uczniów składa wiązankę kwiatów na grobie Patrona. Tego dnia Szkoła gości wiele osobistości ze świata polityki, współpracowników i kolegów z okresu działalności Jacka Kuronia w Solidarności i KOR oraz członków rodziny.

WYBORY BELFRA ROKU

Co roku tradycyjnie Samorząd Szkolny ogłasza wybory Belfra Roku. Nazwiska nominowanych nauczycieli są zgłaszane przez społeczność uczniowską. Kapituła, w której skład wchodzą uczniowie, musi dokonać wyboru.

Od trzech lat poza Belframi są przyznawane szarfy pełniące symboliczną rolę dyplomów w kilku kategoriach. Kapituła dokonuje ich modyfikacji, aby podkreślić jakość działań nauczycieli.

STUDNIÓWKA

Poprzedni
Następny