Przejdź do treści
Previous slide
Next slide

WOLONTARIAT

Założony w 2006 roku przez Katarzynę Sarnacką i Sylwię Skowrońską, szkolny wolontariat nawiązał współpracę z Instytutem Reumatologicznym przy ulicy Spartańskiej w Warszawie.

Dwa razy w roku uczniowie wraz z opiekunami organizowali zabawy integracyjne dla dzieci i młodzieży przebywających w szpitalu. Spotkanie trwało maksymalnie dwie godziny. Odbywały się pokazy tańca, sztuk walki, gry i zabawy integracyjne, wspólne śpiewanie oraz przedstawienia teatrzyku kukiełkowego z okazji Dnia Dziecka, a w grudniu małych pacjentów obdarowywano mikołajkowymi podarkami. Szczęśliwe twarze dzieci oraz ich opiekunów stawały się dla nas największym podziękowaniem i powodem do dumy. W czasie takich spotkań dzieci otrzymywały drobne upominki, słodycze. Instytut Reumatologiczny nadal jest ważnym miejscem dla wolontariuszy. Starają się być tutaj przynajmniej raz w roku.

W ramach współpracy z Fundacją Dzielna Matka dwie wolontariuszki Joanna Łańcucka i Malgorzata Krzyżewska nagrały film edukacyjny o hipoterapii i dobrym wpływie zwierząt na ludzi. My również możemy go obejrzeć. 

Zbiórki odzieży, słodyczy i środków czystości należą również do obszaru działania szkolnego wolontariatu. Szczególnie wzruszające są akcje świątecznej paczki dla potrzebujących uczniów naszej szkoły. To taktowne i dyskretne wspieranie jeszcze bardziej jednoczy młodzież i uczy empatii.

DZIAŁANIA

Szkolny wolontariat z biegiem lat poszerzał swą działalność i dzisiaj na stałe współpracuje z fundacją Dzielna Matka, Szkołą Przysposabiającą nr 2 przy ulicy Namysłowskiej, CPS Śródmieście oraz z DKMS. Wolontariusze nie spotykają się z podopiecznymi fundacji Dzielna Matka, ponieważ obejmuje ona opieką osoby z niepełnosprawnością sprzężoną, którym trudno jest się przemieszczać bez pomocy rodziny i osób trzecich. Współpraca polega na okazjonalnych zbiórkach żywności lub środków higienicznych, ale przede wszystkim na wykonywaniu ozdób choinkowych, które są wręczane podczas spotkania opłatkowego. W Szkole Przysposabiającej wolontariusze uczestniczą w zabawach i akademiach, podczas których organizują zawody sportowe lub zabawy integracyjne dla uczniów tej szkoły. Wspólnie z wychowankami Szkoły Przysposabiającej odbyli wycieczkę do ZOO i razem też podjęli zadanie ugotowania potrawy z określonych pięciu produktów. Pomysły na potrawę, smak i estetyka jej podania były wyzwaniem dla zespołów. Wolontariusze zorganizowali również jesienne warsztaty w małych grupach, dzięki czemu uczniowie obu szkół mieli możliwość nie tylko wspólnej pracy, ale też rozmowy, dzięki której obie strony mogły lepiej się poznać.

Previous slide
Next slide

W CPS Śródmieście wolontariusze razem ze starszymi osobami biorą udział w warsztatach manualnych, gdzie pomagają robić wycinanki, zawieszki choinkowe czy palemki na Niedzielę Palmową. Wspólne śpiewanie podwórkowych piosenek otwiera skarbiec wspomnień, o których seniorzy chętnie opowiadają, przywołując swą okupacyjną lub powojenną młodość. Wolontariusze przygotowują również tematyczne gry i zabawy z okazji Dnia Kobiet, podczas którego odbywa się również wspólne śpiewanie takich piosenek, jak „Anna Maria” czy „Baby ach te baby”. Starsi państwo są szczęśliwi, że młodzi o nich pamiętają, bo często doskwiera im samotność, zapomnienie przez najbliższych, ze względu na podeszły wiek, schorzenia, żyją w świecie zamkniętym w czterech ścianach. Kontakt z młodymi, ich radość, przywraca seniorom uśmiech.

Previous slide
Next slide

Od trzech lat młodzież uczestniczy w ogólnopolskiej „zakręconej” akcji zbierania plastikowych nakrętek z butelek po napojach – celem jest zebranie funduszy na zajęcia rehabilitacyjne dla Stasia Salacha. Już kilkanaście worków zostało przekazanych do magazynu organizatorów akcji. Pomysłodawczynią akcji w naszej szkole jest Zofia Ustaborowicz – Sobiepanek.

Wolontariat wspiera również braci mniejszych, młodzież lubi pomagać zwierzętom. Wspomaga schroniska dla zwierząt – inicjatorką akcji była Elżbieta Wysocka a obecnie działa na tym polu Iwona Chmielewska.

Przykładem pełnej mobilizacji zarówno uczniów jak i nauczycieli w gromadzeniu funduszy wspierających zakup niezbędnego urządzenia medycznego dla jednego z naszych uczniów była nie tylko kwesta, ale również kiermasz wypieków świątecznych, własnoręcznie wykonanych kartek oraz stroików – dekoracji świątecznego stołu. Szkolny wolontariat organizuje również zbiórki pieniędzy w ramach „Góry Grosza.'” We współpracy ze Stowarzyszeniem Młodzi dla…, zorganizowano zbiórkę przyborów szkolnych i ubrań dla dzieci i młodzieży z Ukrainy.

DKMS

Współpraca z DKMS rozpoczęła się w 2017 roku, zainicjowały ją Sylwia Skowrońska oraz Ilona Tyc-Abram i polega na rejestrowaniu potencjalnych dawców szpiku. Jest to dla wolontariuszy bardzo ważne wydarzenie, do którego podchodzą odpowiedzialnie i z pełną powagą. Każdego roku przybywa kilkoro dawców, są widoczni na terenie szkoły, eksponując logo DKMS, wykonując plakaty i podejmując na godzinach wychowawczych tę problematykę, zachęcają innych do refleksji nad humanitaryzmem podejmowanych działań. Wolontariusze regularnie honorowo oddają krew, opiekę nad szkolnymi krwiodawcami sprawowała Agnieszka Sojka a teraz młodzieżą oddającą krew kieruje Iwona Chmielewska posiadająca odznakę honorowego krwiodawcy. Wraz z nimi również nauczyciele oddają krew.

Previous slide
Next slide
Previous slide
Next slide

TRANSPLANTACJA - DAR ŻYCIA

W dniu 23 stycznia 2020 r. w CXIX LO im. Jacka Kuronia w godzinach 9.45 - 11.30 odbyła się konferencja „TRANSPLANTACJA - DAR ŻYCIA. JESTEM NA TAK” organizowana przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej, Mazowieckie Samorządowe Centrum Doskonalenia Nauczycieli we współpracy z  Mazowieckim Kuratorem Oświaty. Z ramienia CXIX LO koordynatorem w organizacji konferencji była nauczycielka biologii Pani Katarzyna Sarnacka, dodatkowo zaangażowani w całe przedsięwzięcie byli: Pani Dorota Wójcik-Wełpa, Pani Karolina Staszewska i Pan Wojciech Nomejko. W wydarzeniu uczestniczyło 170 osób - uczniowie wszystkich klas o profilu biologiczno-chemicznym i medycznym naszej placówki. Konferencja składała się z 3 części, z których pierwszą była prelekcja przeprowadzona przez panią dr Ewę Pylkę-Gutowską - koordynatora projektu MSCDN. Pani dr Ewę Pylka-Gutowska po powitaniu przedstawiła cele spotkania, co stanowiło wprowadzenie do wiodącego tematu konferencji – transplantacji i dawstwa narządów. Dodatkowo w bardzo przystępny dla młodzieży sposób przekazywała też bardzo ważne informacje o wpływie na zdrowie człowieka papierosów, narkotyków, dopalaczy, alkoholu.

Po tym krótkim wprowadzeniu rozpoczęła się główna część konferencji – wykład przeprowadzony przez dr. Krzysztofa Zająca – przedstawiciela Kliniki Chirurgii Ogólnej, Transplantacyjnej i Wątroby Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Ta druga część zaczęła się bardzo poruszającym filmem w którym rodzina staje przed decyzją dotyczącą przekazania narządów syna po jego wypadku i stwierdzeniu śmierci  mózgowej i jednocześnie przedstawiał oczekiwanie jednego z członków tej rodziny na przeszczep serca. Po filmie w swoich wypowiedziach Pan dr Krzysztof Zając poruszał tematy dotyczące procedur i warunków, jakie muszą być spełnione, aby zostać dawcą lub biorcą narządu, tkanki czy komórek krwiotwórczych, transplantacji jako metody ratującej lub wydłużającej życie oraz przepisów prawnych związanych z pobieraniem narządów. Dzięki  wykładowi Pan doktor przekazał, jak „od kuchni” wyglądają zabiegi transplantacyjne i życie po nich oraz jak duże mają znaczenie jako metody leczenia określonych chorób.  

W trakcie konferencji młodzież miała również możliwość zadawania pytań – dyskusja stanowiła trzecią część całego wydarzenia. Doktor Zając rozwiewał nasze  wątpliwości dotyczące zagadnień moralnych i religijnych w aspekcie przeszczepiania narządów, a w szczególności dotyczących stwierdzania śmierci mózgowej.

Myślę, że wykłady i dyskusja ostatecznie spełniły odgórnie założone cele. Tak dokładne i ciekawe przybliżenie tematu transplantacji zdecydowanie zwiększyło wśród uczestników wydarzenia świadomość, jak wielkie znaczenie ma dawstwo narządów, tkanek i komórek krwiotwórczych.

WOLONTARIAT POMAGA...

5 września wolontariusze naszej szkoły: Mateusz Pazura, Małgorzata Krzyżewska oraz tegoroczna absolwentka Weronika Kuchta pomagali przy Festiwalu Ludwiki i Hipolita Wawelbergów. Podczas imprezy rozdawali ulotki, rozmawiali z gośćmi, a na sam koniec zjedli pyszne pączki z kultowej cukierni na Różanym Skwerze Pysznych Pączków.

Previous slide
Next slide