spotkania

KUBA JAŁOSZYŃSKI – specjalista do spraw terroryzmu

PIOTR ZAREMBA – publicysta

SPOTKANIE Z KRZYSZTOFEM ZANUSSI

W dniu 14 stycznia  2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole międzynarodowej sławy reżysera filmowego, producenta, autora książek i filozofa -  Pana Profesora Krzysztofa  Zanussiego. Spotkanie z wybitnym twórcą zostało zorganizowane w wyniku starań rodziców, uczniów i wychowawczyni klasy ID, pani Marii Szczepankowskiej we współpracy z panią Małgorzatą Ciuchcińską i panem Wojciechem Nomejko. Naszego honorowego gościa powitali w murach liceum: Wicedyrektor Zbigniew Wójcik, obecni na spotkaniu nauczyciele i delegacja uczniów z klasy  ID. Spotkanie odbyło się w formie wywiadu, który prowadzili uczniowie klasy ID -  Tadeusz Roliński i Aleksandra Arciszewska. W trakcie rozmowy z reżyserem, uczniowie klasy teatralno - filmowej ID i dziennikarskiej IIC oraz nasi szkolni aktorzy mogli usłyszeć wiele cennych refleksji twórcy, związanych z kondycją kina artystycznego. Profesor Zanussi przybliżył nam świat sztuki, opowiedział o swoich doświadczeniach, współpracy z innymi, wybitnymi artystami i przytoczył kilka zabawnych anegdot. Na każde pytanie reżyser odpowiadał niezwykle interesująco i barwnie. Zapytany, co radzi młodym, którzy marzą o wyborze zawodu artysty, odpowiedział, aby najpierw zastanowili się, czy naprawdę chcą nimi zostać, gdyż jest to specyficzna profesja, wymagająca wielu wyrzeczeń oraz wewnętrznej siły. Na koniec prowadzący spotkanie serdecznie podziękowali profesorowi Zanussiemu za przyjęcie zaproszenia i niezwykle ciekawy wykład, zapraszając do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia. Na pewno zapamiętamy wszystkie mądre myśli profesora Zanussiego i jeszcze nie raz będziemy do nich wracać.  Zostaną  w naszych sercach i będą cenną wskazówką – „jak uczynić ze swojego życia arcydzieło”.

SPOTKANIE Z ZYGMUNTEM WALKOWSKIM