spotkania

MIELIŚMY ZASZCZYT GOŚCIĆ...

MARK G. JASONIDES – konsul USA

KRZYSZTOF KWIATKOWSKI – Minister Sprawiedliwości

MICHAŁ SZCZERBA – poseł na Sejm RP

ADAM BODNAR – Rzecznik Praw Obywatelskich

JAN PIEKARSKI – były ambasador RP w Belgii i Izraelu

ANDRZEJ SEWERYN – aktor

ANDRZEJ KUROŃ – brat Jacka Kuronia

DANUTA KUROŃ – żona Jacka Kuronia

PATRYK VEGA – reżyser

ANDRZEJ TITKOW – reżyser

GRAŻYNA BARSZCZEWSKA – aktorka

Poprzedni
Następny

GRZEGORZ KALINOWSKI – dziennikarz, pisarz

ŁUKASZ JAKÓBIAK – dziennikarz

KUBA JAŁOSZYŃSKI – specjalista do spraw terroryzmu

KRZYSZTOF ZANUSSI – reżyser

PIOTR ZAREMBA – publicysta

KRZYSZTOF ZANUSSI

W dniu 14 stycznia  2019 r. mieliśmy zaszczyt gościć w naszej szkole międzynarodowej sławy reżysera filmowego, producenta, autora książek i filozofa -  Pana Profesora Krzysztofa  Zanussiego. Spotkanie z wybitnym twórcą zostało zorganizowane w wyniku starań rodziców, uczniów i wychowawczyni klasy ID, pani Marii Szczepankowskiej we współpracy z panią Małgorzatą Ciuchcińską i panem Wojciechem Nomejko. Naszego honorowego gościa powitali w murach liceum: Wicedyrektor Zbigniew Wójcik, obecni na spotkaniu nauczyciele i delegacja uczniów z klasy  ID. Spotkanie odbyło się w formie wywiadu, który prowadzili uczniowie klasy ID -  Tadeusz Roliński i Aleksandra Arciszewska. W trakcie rozmowy z reżyserem, uczniowie klasy teatralno - filmowej ID i dziennikarskiej IIC oraz nasi szkolni aktorzy mogli usłyszeć wiele cennych refleksji twórcy, związanych z kondycją kina artystycznego. Profesor Zanussi przybliżył nam świat sztuki, opowiedział o swoich doświadczeniach, współpracy z innymi, wybitnymi artystami i przytoczył kilka zabawnych anegdot. Na każde pytanie reżyser odpowiadał niezwykle interesująco i barwnie.

Poprzedni
Następny

Zapytany, co radzi młodym, którzy marzą o wyborze zawodu artysty, odpowiedział, aby najpierw zastanowili się, czy naprawdę chcą nimi zostać, gdyż jest to specyficzna profesja, wymagająca wielu wyrzeczeń oraz wewnętrznej siły.

Na koniec prowadzący spotkanie serdecznie podziękowali profesorowi Zanussiemu za przyjęcie zaproszenia i niezwykle ciekawy wykład, zapraszając do wspólnego, pamiątkowego zdjęcia.

Na pewno zapamiętamy wszystkie mądre myśli profesora Zanussiego i jeszcze nie raz będziemy do nich wracać.  Zostaną  w naszych sercach i będą cenną wskazówką – „jak uczynić ze swojego życia arcydzieło”.

Poprzedni
Następny

ZYGMUNT WALKOWSKI

W dniu 2 grudnia 2019 roku odbyło się spotkanie z wyjątkowym gościem – Panem Zygmuntem Walkowskim, który jest zasłużonym dokumentalistą II wojny światowej, a w szczególności dziejów Powstania warszawskiego. Pan Walkowski jest jednym z najwybitniejszych znawców ikonografii fotograficznej i filmowej Warszawy z lat okupacji. Nazywany jest detektywem powstania. Na podstawie zdjęć i filmów archiwalnych Pan Zygmunt rekonstruuje wydarzenia, umieszcza je w czasie i przestrzeni. Spotkanie pozwoliło uczniom poszerzyć wiedzę nie tylko z historii, ale również z zakresu fotografii. Koordynatorem spotkania była pani profesor Elżbieta Sadowska.